Wanna See Who’s Played Our Festival?

Posted on
by

Vancouver Island MusicFest
1995 – 2018

Aboriginal Music Performers Camp (AMP Camp) featuring Don Amero, Skeena Reece, Geronimo Inutiq, Mitch Daigneault, JC Campbell, Tracy Bone & Jared Sowen

The Abramson Singers

Aché Brasil

Acoustic Eidolon

Tanya Aganaba

Kiran Ahluwalia (2x)

Alberta Slim

Coco Love Alcorn

Allpa Kalpa

The Amazing Rhythm Aces

Don Amero Trio

David Amram

Ganesh Anandan

Matt Andersen (3x)

Jon Anderson (The Voice of Yes)

Karla Anderson

Laurie Anderson

Animal Nation

Annie Lou

Rani Arbo & Daisy Mayhem

Joan Armatrading

Holly Arntzen

Arrested Development

Artis The Spoonman

As The Crow Flies

Mark Atkinson Trio

The Atlantic String Machine

Atomic Duo

Auntie Kate

Helen Austin (6x)

Australia Calling

Autorickshaw (2x)

CR Avery

Baby Gramps

Qristina and Quinn Bachand (2x)

Quinn Bachand’s Brishen

Ryder Bachman

Baka Beyond

Sam Baker (2x)

Banana Fish Orchestra

Pato Banton & The Mystic Roots Band

Barenaked Ladies

Kim Barlow

Hamid Baroudi

Baskery

BC Fiddle Orchestra

BC Northern Showcase (the Smithers Gang)

Terry ‘Harmonica’ Bean

Bebop Cowboys

Bedouin Soundclash

The Beez

The Be Good Tanyas

Adrian Belew Power Trio

Leroy Bell and His Only Friends

Maggie Bell & Dave Kelly

Ridley Bent

Barney Bentall

Barney Bentall & The Caribou Express

Dustin Bentall

Geoff Berner (3x)

Bethany & Rufus

Betty Be Gidd

BettySoo and Doug Cox (2x)

Salil Bhatt

Vishwa Mohan Bhatt with Salil Bhatt & Ramkumar Mishra

Leon & Eric Bibb

Big Little Lions

Big Mama (The Willie Mae Thornton Story)

Doug Biggs and Michelle Keir

Big Red Truck

Big Sandy and the Flyrite Boys

Big Tones

Shamik Bilgi (2x)

Birds of Chicago

Birgit

Heather Bishop

Blackwood Two

Blind Boys of Alabama

Blitz the Ambassador

The Bluerunners

The Bobs

Bobs and Lolo

Rick Bockner (2x)

Rick & Amy Bockner

Rick Bockner & Keith Bennett

Bo Diddley

Bomba

Bon Débarras

Ray Bonneville (2x)

Sarah Borges and the Broken Singles

Bob Bossin

Bill Bourne

John Boutte (2x)

Bryan Bowers (2x)

Bowstruck

Bruce Brackney & Rick Van Krugel

Diana Braithwaite & Chris Whiteley

Doyle Bramhall (Sr.)

Breabach

The Breakmen

Marc Breitfelder & Georg Schroeter

Kevin Breit & Sisters Euclid

Brighter Lights, Thicker Glasses

Steve Brockley

Chuck Brodsky (4x)

Qristina Brooke

The Bros Landreth (2x)

Brother Sun

Michael Jerome Browne (2x)

Judy Brunet & Bruce Wing

The Buddy System

Bulgarian Voices Trio

Jane Bunnett & Embracing Voices

Jason Burnstick

James Burton

Sam Bush

Todd Butler (10x)

Jim Byrnes (4x)

Richard Caissie (2x)

Calypso Rose

The Campbell Brothers

Larry Campbell & Teresa Williams

Celeigh Cardinal

Caribbean Pulse

Mary Chapin Carpenter & Mark Cohn

Juan Carranza

Chubby Carrier & the Bayou Swamp Band

Laura & Charlotte Carrivick (2x)

Gordon Carter (4x)

Martin & Eliza Carthy

Peter Case

Karen Casey

Lucas Chaisson

Chris Chandler & Anne Feeney

Abdullah Chhadeh & Nara

Chimney Swallows

Choir!Choir!Choir!

Christ The King Church Choir (2x)

Kerry Christensen

Claggy Boots

Guy Clark (2x)

The Clover Point Drifters

Bruce Cockburn (2x)

Colcannon (Aus)

Holly Cole

Come On In My Kitchen

Jack Connolly

Contraband

The Contradictions

Joachim Cooder

Ry Cooder

Rita Coolidge

Bill Coon & Darren Radtke

Correo Ae’reo

Cousin Harley (2x)

Christa Couture

Rj Cowdery

Keisja Cox

Ronny Cox

The Robert Cray Band

Tom Creegan & Peter Gilmore

The Crooked Brothers

David Crosby

Rodney Crowell

Cuban Fire

Cube

Eliana Cuevas Sextet

The Cumberland Brothers

Dinah D

DakhaBrakha

Dala (2x)

Kat Danser (2x)

Danu

Darlingside (2x)

Das macht Show

Morgan Davis (2x)

Steve Dawson (3x)

Debris Blanc

Russell deCarle

Carlos Del Junco Band (3x)

Della Mae

Kris Demeanor & his Crack Band

Cris Derksen’s Orchestral Pow Wow

Melissa Devost (2x)

Dialwola & His Sakara Group

Digging Roots

Kocassale Dioubate

Élage Diouf

Dirty Dozen Brass Band

Djazz Kids

Ewan Dobson

Jerry Donahue

Cécile Doo-Kingué

Jerry Douglas (2x)

Jerry Douglas, Russ Barenburg & Edgar Meyer

Mike Dowling

Dr Hook featuring Ray Sawyer

Druha Trava

Dry Bones

Duck Creak

Dulsori

Blaine Dunaway Quintet

Dundeel

Maria Dunn (2x)

Dunn, Johnson & Illig

Randy Duncan

The Dustbowl Revival

Barb Dwyer (2x)

Stacey Earle and Mark Stuart (2x)

Steve Earle

The Ecclestons

eccodeck

Eekwol

Elan

Elephant Revival

Ellika, Solo, Rafael

Ramblin Jack Elliot

Elliott Brood

Enter The Haggis (4x)

Matt Epp (2x)

QuiQue Escamilla

ESL

David Essig (3x)

David Essig, Rick Scott & Shelly Brown

Etana with the Legendary Abyssinians

Bob Evans

Kellylee Evans

The Terry Evans Band

Joel Fafard

Frank Fairfield

False Creek

Familiar Wild

Faranuka

Daoiri Farrell

Tammy Fassaert (4x)

Tammy Fassaert & John Reischman

Stephen Fearing

Clinton Fearon & The Boogie Brown Band

Federspiel

Gayle Ferguson

Wendell Ferguson

Sal Ferreras

Ferron

Jessica Fichot

54-40

Rodrigo Figueroa (2x)

Joanna Finch

Rick Fines (2x)

Finest Kind

Gary Fjellgaard

Roberta Flack

Major Conrad Flapps

Flatland 6

Bela Fleck and Abigail Washburn

Flo

Mary Flower

The Flying Accusations

Sue Foley

Folk Quiz with Michael Wrycraft and Richard Flohil

Steve Forbert

Roy Forbes (3x)

Ruthie Foster (2x)

Jason Fowler

Kevin Fox

Simon Fox

Gillian Frame and Back of the Moon

David Francey

Fraser Union Band

Freeflow

Trent Freeman

The Fretless (2x)

Fribo

Michael Friedman

The Bill Frisell Quartet

The Gaelic Club

Rodney Gage

Galitcha

Annie Gallup

Beppe Gambetta

Filippo Gambetta Trio

Filippo Gambetta & Emily Stam

Gilles Garrand & Peter Senn

Amos Garrett (7x)

Sebastian Gaskin

Braden Gates

Dick Gaughan

Dick Gaughan & Jason Wilson

Anne Louise Genest

Genevieve

Clay George

The Gertrudes

Leela Gilday (2x)

Eliza Gilkyson (2x)

Ariana Gillis

Gilmore, Creegan, Russ & Egan

Gilmore & Roberts

Peter Gilmore & Tim Brown

Girlyman

David Gogo (2x)

John Gogo

Eve Goldberg

Good Old War

Gabrielle Goulet

The Gourds

Grapes of Wrath

Great Northern

The Green Fools

Clive Gregson

David Grier

Nanci Griffith

Tim Gross

Grupo Fantasma

Guitar Heroes – James Burton, Albert Lee, Amos Garrett and David Wilcox

Babe Gurr

Arlo Guthrie (2x)

Luke Guthrie (3x)

Buddy Guy

Haines & Leighton

The Haints Oldtime Stringband

Emmylou Harris (2x)

Hassan Hakmoun

Lisa Haley and the Zydecats

John Hall & Jonell Mosser

Ken Hamm (3x)

Ken Hamm & Doug Cox

Raine Hamilton

John Hammond

Lynne Hanson

The Haoles

Hapa

Corey Harris

Dave Harris

Alvin Youngblood Hart

Elli Hart

John Hartford

Richie Havens

Phillip Henry & Hannah Martin

John Hiatt & the Combo

Dan Hicks & The Hot Licks (2x)

Alannah Hickson

The Higgins

The High Bar Gang

Highwater Jug Band

Veda Hille

Chris Hillman and Herb Pedersen

Hollow Promise

Jimmy Duck Holmes

The Honeycutters

The Honeymans

The Honey Tongues

Hot Club of Mars

The Hotnuts

H’Sao (2x)

The Holmes Brothers

Hot Rize

Hula Hoopla

Sierra Hull

Hungry Hill

Sam Hurrie (4x)

Sam Hurrie & Eugene Smith

Pete Huttlinger

Ron Hynes

Rob Ickes & Trey Hensley

Ilam

Indigo Girls

Dana Inglis & Peggie Devost

Iskwe

The Island Girls (3x)

Fruteland Jackson

James & Johnson

Markus James & Wassonrai

Steve James (2x)

Steve James & Del Ray

Jaune Toujours

Jazz Modus

Robyn Jesson

Bill Johnson

Bill Johnson & Gary Preston

Orville Johnson & Mark Graham

Paul Ubana Jones

Tina Jones Band

John Jorgenson Quintet

Martyn Joseph (3x)

Alan Jossul (4x)

J2B2 – John Jorgenson Bluegrass Band featuring Herb Pedersen, Patrick Sauber & Mark Fain

Laurence Juber

Kacy & Clayton

Anela Kahiamoe (2x)

Si Kahn

Connie Kaldor

Kaumakaiwa & Kekuhi Keli’ikanaka’ole with Shawn Pimental

Keb Mo

James Keelaghan

Corbin Keep (2x)

Pamela Keld

Dave Kelly

Dave Kelly & Christine Collister

Harrison Kennedy

Enoch Kent

The Kerplunks (2x)

Khac Chi

Cassius Khan & Amika Kushwaha

Angelique Kidjo

Wab Kinew

Kaki King

Bill Kirchen & Redd Volkaert

K’Naan

The Knotty Pines

Kobotown (2x)

Spider John Koerner

Kongero

Donna Konsorado

Craig Korth & Julie Kerr

Korobeyniki

Leo Kottke

Amir Koushkani & Houman Pourmehdi

Bassekou Kouyate & Ngoni Ba

Luann Kowalek (2X)

Shane Koyczan & Short Story Long

Andrea Koziol

Alison Krauss & Union Station

Eugene Krauss

Kris Kristofferson

The Kruger Brothers

K’umugwe Dancers (4x)

Ladysmith Black Mambazo

Jimmy LaFave

Denis Lakusta

Yves Lambert et le Bebert Orchestra

Alex Lamoureux

Patty Lamoureux

Peter Lamson

Sonny Landreth

Dave Lang & the Twin Otters

kd lang & the Siss Boom Bang

Penny Lang

Penny Lang with Dave Clarke

Daniel Lapp (3x)

La Raquette a Claquettes

Nick La Riviere Sept.

Grit Laskin

Eileen Laverty

Christine Lavin

John & Michelle Law

Jack Lawrence

Layla

Bernie Leadon

Anne Lederman

Albert Lee

Albert Lee & John Jorgenson

Jess Lee

The Lee Boys (2x)

Leftover Salmon featuring Bill Payne of Little Feat

The Legendary Soul Stirrers

Adrian Legg

Lehera with Sarah Buechi

Sam Lennox

Al Lerman

Les Poules a Colin

Les Tireux d’Roches

Exco Levi & High Priest

Library Voices

The Limeliters

Colin Linden (2x)

David Lindley

David Lindley & Wally Ingram

Little Big Shot

Little Crow

Little Feat with Richie Hayward

Bob Livingston

Locarno

Raghu Lokanathan

Lance Lorree & Washboard Hank

Los Lobos (2x)

Los Misioneros

Los Rastrillos (2x)

Los Texmaniacs

Los Texmaniacs with Alejandro Escovedo, Rosie Flores & Augie Meyers

Laura Love

Lyle Lovett & His Large Band

Lowrider Band

Corb Lund

Rob Lutes

Tracy Lynn and the Savage Hearts

David Ross MacDonald

Kendra and Troy MacGillivary with David MacIsaac

Celso Machado (2x)

Ashley MacIsaac

Maeve MacKinnon

Dougie MacLean

Mad Pudding

Madragaia

Taj Mahal

Vusi Mahlasela (2x)

Alexandria Maillot

Sue Malcolms Slow Pitch Jam (2x)

Malihini Boys

Mandaluyong Childrens Chorus

Mandolin Orange

Manitoba Hal

John Mann

MarchFourth Marching Band

The Marigolds

Marimba Mazuva (3x)

Carolyn Mark

Carolyn Mark & The New Best Friends

Sara Marreiros

Eneida Marta

Arlene Mason Jazz Quartet (2x)

Ray Materick

The Mavericks

Maz

Kevin Mitchell & Michelle Keir

Jeff McBride

Leyla McCalla

The Del McCoury Band

The McDades

Susie McGregor with Genevieve, Birgit, Pamela Keld and Jennifer Durrant

Ellen McIlwaine

Mike McKenna Jr

Big Dave McLean

Don McLean

Tony McManus

Linda McRae (3x)

Sue Medley (2x)

Mel & the Wild Cellist

Melisande

Lucia Micarelli Chamber Ensemble

The Mighty Popo (2x)

The Mighty Popo with Urunana Rw’Abatana

Mighty Squirrel

Jorge Miguel Flamenco & Dance Ensemble

Milk Carton Kids

Jim Moffat

Mokoomba

Mae Moore (3x)

Allison Moorer

Rockland Moran

Morgaine Le Fay

Gurf Morlix

Morlove

Terry Morrison

Mortal Coil

Mose Lives (Tribute to Mose Allison)

Pablo Moses and the Revolutionary Dream Band

Jonell Mosser

Mother Mother

Snehasish Mozumder

Oliver Mtukudzi and the Black Spirits

Geoff Muldaur (2x)

Maria Muldaur with Amos Garrett

Mary Murphy and Paul Keim (2x)

Irish Mythen

Mythmaker (3x)

Naked Blue

Art Napoleon (2x)

Graham Nash

Jory Nash

Nathan (2x)

Dan Navarro

Cam Neufeld Trio

New Country Rehab

Newkirk and Bell

Randy Newman

Nexus

Nice Horse

The Night Train Music Club featuring Bernard Fowler, James Raymond, Vonda Shepard and Leland Sklar

Dale Nikkel

The Nitty Gritty Dirt Band

No Guff

Nomadic Massive

Judy Norbury

Norbury & Finch (2x)

Nordik Tree

Noreum Machi

North Atlantic Trio

Novel Voz

Martin O

The O’Brien Family

Oh My Darling

Danny O’Keefe

Old Blind Dogs

100 Mile House

Joan Osborne

Ostwelve

Outlaw Social

Pacific Curls (2x)

Jim Page

Steven Paige

Painting Daisies

Al Pasanen (2x)

Passenger

Matt Patershuk

Kendall Patrick

Blind Boy Paxton (2x)

Pearl

Peatbog Faeries

Ed Peekeekoot

Cam Penner

Fred Penner

Mark Perry & Scott Atchison

Petunia & the Vipers

Pied Pumkin

Paul Pigat/Cousin Harley

Pinetop Perkins

Po’ Girl (2x)

The Tim Posgate Horn Band

The Tim Posgate Horn Band featuring Howard Johnson

Dirk Powell Band

Prairie Oyster

Gary Preston & Anita Bonkowski

Peter Prince

John Prine

Maddy Prior & Steeleye Span

Chris Procter

The Pucks (4x)

Alexis Puentes

The Puentes Brothers

Sue Pyper (3x)

Quantum Tangle

Quetzal

Lester Quitzau Trio

The Racket

Raising Hale

Bonnie Raitt

Ragpicker String Band

Randy Raine-Reusch

The Rakish Angles (2x)

Willis Alan Ramsey

Robert Randolph & The Family Band

Tao Ravao & Vincent Bucher

The Recipe

Martha Redbone Roots Project

Red Chamber Orchestra (2x)

Paul Reddick

The Red Clay Ramblers

Redhorse featuring Eliza Gilkyson, John Gorka & Lucy Kaplansky

Red Knuckles & the Trailblazers

The Red Stick Ramblers

The Reelones

John Reischman and the Jaybirds

John Renbourn & Jacqui McShee

Sonny Rhodes (2x)

Kim Richey

Steve Riley & the Mamou Playboys

Tracy Riley

Jenny Ritter

The River and the Road

Donne Roberts

Duke Robillard

Spider Robinson (3x)

Nathan Rogers

Roy Rogers & the Delta Rhythm Kings with Carlos Reyes

Ali Romanow

Pharis & Jason Romero

Louise Rose

Raina Rose

Ivan Rosenberg & Mike Grigoni

Don Ross

Leon Rosselson

Freddie Roulette

The Rounders

The Royal North

Royal Southern Brotherhood

Xavier Rudd

Rumba Calzada

Tom Russell with Andrew Hardin

John Rutherford

Serena Ryder (2x)

Doug Sahm

Shaukara S’Aida (2x)

Buffy Sainte-Marie

Linda Safford

Hayley Sales

Richard Sales

Scenic Roots

Oliver Schroer & Twisted String

Samantha Schultz

Darrell Scott

Jennifer Scott

The Legendary Earl Scruggs

Seanchaidh

Rick Scott

The Shady Grove Dance Band

Ralph Shaw

Shearwater

The Sheepdogs

Lyndsey Shields

Shtreiml & Ismail Fencioglu

The Shuffle Demons

Boris Sichon

Jane Sibbery

Al Simmons

Martin Simpson

Dya Singh

Amy Sky

Slammin’ All Body Band

The Small Glories

Eugene Smith (3x)

Laura Smith

The Sojourners (2x)

Adam Solomon

David Somers (2x)

Songs From Home

Ania Soul

Sounds of 17

Carmen Souza

Spirit of the West

Rae Spoon

Devon Sproule

Joe Stanton

Mavis Staples

Bob Stark

Hans Staymer’s Tribute to Louis Prima

The StepCrew

Jayme Stone & Mansa Sissoko

Stories on Wheels

Quinn Sullivan

Karly Summers

Leonard Sumner (2x)

Sweetjuice

Sweet SantaFe

Swingamajig

Taegan

Talavya

Tanya Tagaq (2x)

Talisker Family Dance Band (2x)

The Tannahill Weavers

Tasa

Chip Taylor & Carrie Rodriguez

Tegan & Sara

Ten Strings & A Goat Skin

Tequila Mockingbird Orchestra

Ricardo Tesi & Banditaliana

PK Tessman

PK Tessman & Corwin Fox

The Texas All-Stars featuring Augie Meyers, Louie Ortega, Ernie Durawa and Bill Flores

Laurie Thain

Richard Thompson

Three Strong Winds

3Tir

3 Women & The Truth – Eliza Gilkyson, Gretchen Peters, Mary Gauthier)

Tillers Folly

Linda Tillery & the Cultural Hertiage Choir

Nathan Tinkham (2x)

Tippy A Gogo (3x)

Tons of Fun University (TOFU)

Johnny Tornado’s West Coast Flyers featuring Dutch Mason and Jerry Doucette

Total Experience Gospel Choir (3x)

TRAD Attack!

The Travelin’ McCourys

Travels With Charley

Trent Severn

The Trews

Tricot Machine

The Trollsons

Tri-Continental

Tony Trischka

Trombone Shorty & Orleans Avenue

24th Street Wailers (3x)

Twin Peaks

Twisted String (2x)

The Twisters

Shari Ulrich

The Unthanks

Up on Cripple Creek

Ari Up VS Dubblestandart

Amanda Usher & Boondock

Valdy

Valdy & Gary Fjellgaard

Valdy & The Hometown Band 40th Anniversary Reunion

The Valiants (3x)

Valle Son

Peter Paul Van Camp

Rachelle Van Zanten (2x)

April Verch (2x)

Aditya Verma

Vesna (Moscow) Choir

David Vest (2x)

Vestafire (3x)

The Victoria Mandolin Orchestra

Frank Vignola & Vinny Raniolo

Village Park Elementary Choir

Vox Violins

The Waifs

The Wailers featuring Elan

The Wailin Jennies (2x)

Joe Louis Walker

Walk Off The Earth (2x)

Sharlene Wallace

Jeremy Walsh & Carly Frey

Jennifer Warnes

War Party

Washboard Hank & Lance Loree

Watermelon Slim and the Workers

The Waybacks

The Weakerthans

The Weber Brothers

Leo Bud Welch

Wesli

Eric Westbury

The Westerly Sisters

Western Centuries

West My Friend

Katherine Wheatley

Andy White with Linda McRae

Diamond Joe White Family Band

Josh White Jr.

Roland White with Diane Bouska

White Hat John

Ken Whiteley

David Wilcox (Canadian)

David Wilcox (US)

Tal Wilkenfeld

Jack Williams

Tim Williams (3x)

Jason Wilson Band featuring Pee Wee Ellis

Jesse Winchester

Judy & Bruce Wing

Women In The Round – (Joanna Chapman-Smith, Kate Reid, Sarah MacDougall)

David Woodhead’s Confabulation

Campbell Woods

Worldbeat at Home – A Multicultural Celebration of B.C. Musicians

Rene Worst

The Wuhan Childrens Radio and TV Glee Club

Wunderbread

Lamia Yared et L’Ensemble Zaman

Peter Yarrow (of Peter Paul & Mary)

Alpha Ya Ya Diallo

Alpha Ya Ya Diallo & Boujou Badialy Cissoko

Jamyang Yeshi

Yodeling Cowboy: A Tribute to Wilf Carter

Adrienne Young & Little Sadie

Zazu

Zeelia

Radim Zenkl

Radim Zenkl & Leo Chern

Jesse Zubot

Zubot and Dawson (2x)